مقدمه

با گسترش تفکر علمی(دارای ساختار و عاری از نظرات شخصی) و نیز تولید حجم بالای اطلاعات خام در تمامی شاخه های علمی و کاربردی، استفاده از ابزاری که قادر به توصیف، خلاصه سازی، استنباط و نهایتا نتیجه گیری در مورد موضوع مورد بررسی باشد، ضروری مینماید. این ابزار در قالب علم آمار در بیشتر حوزه های علوم از پزشکی و روانشناسی تا علوم انسانی و مهندسی و ... با سرعت چشم گیری مورد استفاده قرار گرفته است. پیچیدگی محاسبات آماری از یک سو و حجم بالای داده ها از سوی دیگر، نیاز به استفاده از قدرت محاسباتی کامپیوتر ها را در تجزیه و تحلیل داده ها بوجود آورد. از این رو توسط متخصصین کامپیوتر با همکاری متخصصین آمار و سایر رشته های مرتبط، نرم افزارهایی طراحی شدند که انجام عملیات طولانی و محاسبات پیچیده آماری را در مدت زمانی کوتاه میسر ساختند. در این بین برخی از نرم افزارها از اقبال عمومی بیشتری در میان محققین و حتی متخصصین آمار برخوردار شدند. یکی از این نرم افزارها که به دلیل سادگی کار کردن با آن و نیز پوشش نسبتا مطلوب روش های آماری در کشور ما به پر استفاده ترین نرم افزار آماری بدل شده است، SPSS نام دارد.

نرم افزار SPSS

SPSS نام یک نرم‌افزار رایانه‌ای است که برای تحلیل‌های آماری به کار می‌رود. Spss مخفف کلمه statistical package for social science، يك تجزيه كننده جامع و انعطاف پذير آماري و يك سيستم مديریت داده است. Spss مي تواند داده ها را تقريباً از همه انواع فايل ها بگيرد و از آنها در توليد گزارش هاي جدول بندي شده ، نقشه ها ، نقشه پخش/ توزيع و روند/ توسعه، آمارهاي توصيفي و تجزيه و تحليل آماري جريان پيچيده و رفتار مركب داده ها استفاده كند. Spss در پلت فرمهاي مختلفي چون سيستم هاي: Windows، Macintosh، Unix و ... قابل اجراست.

امروزه بسیاری از نرم افزار هایی که برای ارائه مطالب در زمینه های آموزش، تجارت، کنفرانس ها استفاده می شوند مبتنی بر شیوه اسلاید به اسلاید هستند. ارائه اسلاید به اسلاید، مانند آنچه در نرم‌افزار پاورپوینت صورت می‌گیرد می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد چون یک روند خطی ساده را دنبال می‌کند؛ مخصوصاً اگر طراحی اسلایدها نامنظم باشندو اندازه، رنگ و متحرک سازی آیتم های محتوا به خوبی تنظیم نشود!پاورپوینت یا پرزی

یکی از بزرگترین مشکلات روش اسلاید به اسلاید، از دست رفتن کلیت مطلب(زمینه) است، یعنی مخاطب شما به راحتی ممکن است سررشته مطالب را از دست بدهد و خیلی زودتر از آنچه فکر می‌کنید خسته شود. اگر تا حالا موقع ارائه‌هایی که داشته‌اید نگاهی به مخاطبان خود انداخته باشید بدون شک خستگیبی حوصلگی آن ها را درک نموده اید!

مشکل از آنجا ناشی می شود که این شیوه یک مسیر خطی را برای ارائه موضوع طی می کند، ولی این در حالی است که مغز انسان بصورت خطی فکر نمی کند و این موضوع باعث می شود تا مخاطب نتواند در زمان ارائه مطلب تمرکز خوبی داشته باشد و جابجایی سریع بین اسلاید ها کلیت مطلب ارائه را از بین می برد.

لوگو نرم افزار پرزی

ارائه‌ای جالب و تحسین‌برانگیز با Prezi

Prezi یک نرم افزار ارائه سخنرانی مبتنی بر فلش(Flash-based) است که امکان ساخت یک سخنرانی پویا و جذاب را می دهد و توسط موسسه " ZuiPrezi " واقع در بوداپست مجارستان، ساخته شده است.